Uprzejmie informuję, że z powodów zdrowotnych zmuszony jestem do zawieszenia działalności.
W związku z powyższym niniejsza strona nie będzie już aktualizowana.
Bardzo dziękuję wszystkim Sympatykom i życzę wszelkiej pomyślności.
Oficjalna strona Samorządu Solecznickiego to : Samorząd rejonu solecznickiego (salcininkai.lt)
Z pozdrowieniami
Mieczysław Machulak
Podejmujemy próbę wykonania spisu i opisu cmentarzy czynnych i zamkniętych oraz zapomnianych i zniszczonych na obszarze dzisiejszego rejonu solecznickiego.
W dalszej kolejności pojawią się informacje o miejscach pochówków, szczególnie z okresu ostatniej wojny światowej, nieoznaczonych bądź słabo udokumentowanych. Będziemy starać się publikować nazwiska pochowanych. W czerwcu 2015r. liczba opisanych cmentarzy, zlokalizowanych w rejonie solecznickim, wynosiła 137! W tej liczbie 7 cmentarzy żydowskich, 1 mahometański, 1 prawosławny, 3 wojenne, 1 choleryczny... W 2015 roku urządzono nowy cmentarz w Milwidach, w 2016 roku (wrzesień) liczba opisanych cmentarzy wynosiła 144, w czerwcu 2018 roku 154.
Zdajemy sobie sprawę, że wiele cmentarzy rozsypuje się na naszych oczach bo nie ma komu opiekować się nimi i pamiętać.....
Do odwiedzających stronę oraz rejon solecznicki oraz osób mających tu swoje korzenie zwracamy się z apelem i prośbą o wsparcie tej inicjatywy poprzez nadsyłanie informacji, zdjęć oraz korygowanie dotychczasowych ustaleń!
„W ejszyskiej stronie” to kolejna praca Mieczysława Machulaka opisująca wciąż mało u nas znaną Wileńszczyznę. Po krainach przedstawionych w książkach „W stronę Solecznik”, „W Dziewieniszkach i dalej” oraz „W dolinie Mereczanki” autor przenosi nas w nieodkryte okolice Ejszyszek. Obszernie przedstawia historię, położenie i walory turystyczne tej krainy. Książka jest zbiorem rzetelnych i cennych – zarówno dla turysty, jak i historyka czy etnografa – informacji o regionie, jego zabytkach i mieszkańcach. Na tej ziemi liczna jest społeczność narodowości polskiej (w samym miasteczku stanowi ona ponad 80 procent ludności), jej też autor poświęca dużą część swojej książki.
Ejszyszki to najbardziej polskie z polskich miast na terenach położnych na wschód od „kierzońskiej” granicy obecnej Rzeczypospolitej – tak o tym miejscu pisze sam Machulak.
Jest to bodaj pierwsza tak wnikliwa i rozbudowana praca o tym terenie. Autor bazował na źródłach pisanych, ale opracowane przez niego kompendium wiedzy o Ejszyszkach
i okolicy zawdzięczamy ponadto bezpośrednim przekazom mieszkańców tej miejscowości i okolic, także tych rozproszonych po świecie. Korzystając z tak różnych źródeł, autor bardzo ciekawie opisuje bogatą historię ziemi ejszyskiej – podszytą odwieczną tutaj mieszanką kultur i języków, powodującą nieraz ostre emocje, wywołującą zdarzenia tragiczne i bolesne. Tło tego narodowościowego tygla jest jednak z naszej perspektywy bardzo swojskie i bliskie, bo Ejszyszki od dawna zachowują polski charakter.
Praca Mieczysława Machulaka, ze względu na tematykę i rozbudowany opis, będzie bardzo ważna zarówno dla naszych rodaków zamieszkujących opisywane tereny, ale także dla Polaków w dzisiejszych granicach kraju, którzy dzięki tej książce odkryją niezwykle ciekawą historię Ejszyszek. Tekst Mieczysława Machulaka, mimo ogromu zawartych w nim faktów, po prostu dobrze się czyta. Ci, którzy z turystycznych bądź sentymentalnych powodów zechcą zwiedzić ten region, docenią też, jak sądzę, rzetelną informację o bazie turystycznej i noclegowej oraz o atrakcjach regionu, przedstawionych w sposób przewodnikowy, ale znacznie szerzej niż w innych dostępnych opracowaniach. Opisy ciekawych miejsc i faktów historycznych, nieznanych z dotychczasowych publikacji, często uzupełnione o informacje o charakterze statystycznym, świadczą o niezwykłym zaangażowaniu i dociekliwość autora. Wcześniejsze pozycje tego autora rozeszły się już w kilku nakładach. „W ejszyskiej stronie” w pełni potwierdza jego pisarski talent, a teraz także i doświadczenie. Jest to niewątpliwie pozycja warta zainteresowania wszystkich miłośników kresów wschodnich, a zwłaszcza Wileńszczyzny. Niezbyt znane okolice Ejszyszek są niewątpliwie jednym z piękniejszych jej zakątków.
Informacje praktyczne - informacja teleadresowa
Zespół pieśni i tańca „Solczanie” - jeden z najstarszych amatorskich zespołów na Wileńszczyźnie – w roku 2012 obchodził jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Okolicznościowy koncert pt. „Jest taki kraj...” z okazji okrągłej daty miał miejsce 26 grudnia 2012r. w Centrum Kultury w Solecznikach. Dwuczęściowe widowisko stało się szczególnym wydarzeniem dla miłośników folkloru, niepowtarzalną okazją, by nacieszyć oczy barwnymi strojami ludowymi z wielu regionów Polski, poznać pieśni i tańce regionu podlaskiego, rzeszowskiego, śląskiego, a także przypomnieć sobie polskie tańce narodowe: kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur. Zespół zaprezentował także pieśnie i tańce białoruskie, ukraińskie, rosyjskie oraz wileńskie – czyli te, jakimi bogata jest Ziemia Solecznicka. Gorące brawa publiczności towarzyszyły każdej pieśni i tańcu, ale szczególnie rzęsiste były dla solistów – Ireny Sworobowicz, Barbary Suckiel, Jolanty Prowłockiej, Zdzisława Palewicza, Jana Snarskiego, Aleksandra Żuka, Mirosława Chaczkowskiego.
GMINA DAJNOWA Posesjonaci w Dajnowie (Dejnowie) w 1938 roku 1. Jan Uczkoronis – 9,02 ha 2. Józef Uczkoronis - 14,89 ha 3. S-cy Piotra Uczkoronisa - 11,08 ha 4. Władysław Niewiarowicz - 17,61 ha 5. Józef Niewiarowicz – 15,64 ha 6. S-cy Piotra Markiewicza - 19,35 ha 7. S-cy Józefa Mikielonisa – 15,43 ha 8. Karol Bugorowski 32,89 ha 9. Bolesław...